SİGARA BAĞIMLILIĞINDA ELEKTRONİK SİGARA KULLANIMI

Sigara kullanımının insan sağlığına birçok zararı vardır. İçerisinde bulunan karbonmonoksit ve birçok zararlı madde insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Birçok hastalığın oluşumunda etkili rolü vardır. Kalp ve damar hastalıkları, akciğer hastalıkları, kanser gibi birçok hastalık bunlardan sadece birkaç tanesidir. 
            İnsanın vücudundaki enerjiyi azaltır ve nefes darlığına sebep olur. Dişlerde sararma, ağız kokusu, ağızda acı bir tat oluşması diğer etkileridir. Sigara içen kişi kendisine zarar vermekle kalmaz çevresindeki insanları da bu zararlı etkilere maruz bırakır. Sigara bağımlıları sigarayı bırakma konusunda zorluk çekerler. Bu yönde yapılan birçok girişim sonuca ulaşmaz.
Günümüzde bazı sigarayı bırakma yöntemleri geliştirilmiştir. Her şeyden önce kişinin bunu gerçekten istemesi önemlidir. Bu yöntemlerden biri elektronik sigara kullanmaktır. E-sigara olarak da bilinir. Sigara bağımlılarının sigarayı bırakmalarında yardımcı olması için üretilmiştir. Elektronik bir cihazdır.

            Pil ile çalışırlar. Pilleri şarj edilebilir özelliktedir. Genellikte, beyaz, gümüş ve siyah renkte üretilirler. Bayanlara özel tasarlanmış şık görüntüye sahip modelleri de vardır. İçerisinde sigarada bulunan zararlı maddeler yoktur. Az miktarda nikotin bulunabilir. Dumanlı değildirler. Dışarıya duman yerine buhar verirler.

            İçerisine nikotin içeren tüpler yerleştirilir. Bu tüplerdeki nikotin miktarı belli dozlarda değişkenlik gösterir. Sigara kullanım derecesine göre belli bir dozdan başlanarak zamanla sıfır nikotine kadar düşülür. Elektronik sigara kullanan sıfır nikotine ulaştığında sigara bağımlılığından kurtulmuş olur. Sigarayı bırakmanın hayal olduğunu düşünenler için etkili bir çözümdür.
            Elektronik sigarayı kullananalar kendisini sigaranın vermiş olduğu zararlı etkilerden koruduğu gibi sigaranın zararlı dumanıyla çevrelerine de zarar vermemiş olurlar. Çünkü salgıladığı duman tamamen zararsızdır. İçerisinde bulunan nikotin buharlaşmadan kısa bir süre sonra etkisini kaybeder.

            Sigara kullanımının yasak olduğu kapalı alanlarda da kullanılabilirler. Bazı kişiler tarafından ön yargıyla karşılanır. Özellikle çocuklara karşı elektronik sigaranın özendirici olduğu düşünülür. Bu tamamen kişilerin bakış açılarına bağlıdır. Elektronik sigara seçimi çok önemlidir. İyi tasarlanmamış bir elektronik sigaranın dezavantajları olabilir. Zararlı etkileriyle karşılaşılabilir. Bu yüzden orijinal, garantili ve güvenli olanlar tercih edilmelidir. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Natura Elektronik Sigara Likiti

Elektronik Sigara ve E-likitler için öneriler

SİGARA YAVAŞ YAVAŞ ÖLDÜRÜR, SİGARAYI BIRAKIN