Elektronik Sigara ile Sigarayı Bırakma Süreci

Sigara bırakma sürecinde iradesine hâkim olamayan insanlar, elektronik sigaraya yönelirler. Elektronik sigara, insanların tütün ürünlerine olan bağımlılığını ve tiryakiliğini bitirme de kullanmaları için üretilmiş cihazlardır. Bunlara e-sigara da denir. Elektronik sigaralar pek çok doktor tarafından ilaç ve diyet programının yanında destek verici cihaz olarak önerilir. Tek başına ilaç olarak kullanılamaz. Normal sigarada kullanılan kanserojen maddeleri yoktur. Sadece nikotin kullanılır. Normal sigaralarda olan binlerce çeşit zararlı maddeye maruz bırakmaz. Normal sigaralar gibi ateşle yanmaz. Atomizer rezistansı ile kullanılır. Telefonlar gibi şarja takılır.Elektronik sigara ları şarjda kullanmamak lazımdır çünkü cihaz patlayabilir.
Dudak ve el tiryakiliği olan kullanıcıları psikolojik olarak sürece hazırlar. Piyasada iki türü olan elektronik sigaraların birincisi hava sensörlü olanlardır. Bu cihaz, sigaranın ağız tarafından üflenen havayı algılar. Algıladığı havayı entegre sistemine bildirir. Daha sonra atomizer adı verilen yüksek titreşim gücünü devreye sokar. Tugsten – wolfram adı verilen telini ısıtır, ısınan tel ile temas halinde bulunan alkolait sıvısı ısınır. Bu ısınan sıvı, kullanıcının nefesi ile buhar olup havaya karışır. Alkolait sıvısı propilen glikol, etanol, su, tütün çiçeği, esans, nikotin gibi maddelerden oluşur. Bu maddeler normal sigaralar göre daha zararsızdır. Kanserojen madde değillerdir. Hem kullanıcı hem de pasif içiciler açısından sağlık sorunu teşkil etmez. Bir diğer tür olan elektronik sigaralar ise düğme ila çalışırlar. Bu cihazlar, batarya üzerinde olan bir düğme ile çalıştırılır. Bu düğmeye basıldığı an buhar yaymaya başlar. Düğmeye tekrar basıldığında buhar yayılması kapatılır. Bu ürünleri cazip yapan özelliği tuş kilididir. Tuş kilidi düğmeye2 saniye boyunca 5 kez basıldığında devreye girer. Devreden çıkarmak için düğmeye yine 2 saniye boyunca 5 kez basmak gerekir. Tuş kilidi özelliği ile atomizer rezistansı daha az çalışır ve olası kazalar engellenir. Hava sensörlü ürünlerde bu özellik olmadığından ömürleri daha azdır. Likit denilen cihazlar e-sigaranın olmazsa olmazıdır. Bu cihaz ile nikotin sınırlandırılması yapılır. İstediğiniz tat ve aromada likit kullanabilirsiniz. Böylelikle üzerinizde normal sigarada olan kötü ve itici koku olmaz. 

Onun yerine aromatik koku kokarsınız. İnternette bu işin satışını yapan pek çok firma vardır. Bunlar arasında dikkat etmeniz gereken nokta cihazın ömrünü ne kadar olacağıdır. Atomizer rezistansının ömrüne bakmanız faydalı olacaktır. Tuş kilidi olan ürünleri alırsanız istemediğiniz anlarda olası kazaları önlemiş olursunuz. Normal sigaralara göre bütçenize vereceği zarar daha azdır. Çevreye ve kendinize vereceğiniz zarar da azdır. Pasif içici olarak buhara maruz kalan insanlar, normal sigaraya göre daha az etkilenirler. Çünkü içinde kanserojen yapan zararlı maddeler yoktur. Yangın tehlikesi daha azdır. Dudak ve el tiryakilerini yavaş yavaş sürece hazırlar. Dünyada yapılan istatistiksel araştırmalara göre sigarayı bırakmak isteyen kullanıcılar, doktor tavsiyesi ile ilaç ve diyet programının yanında bu cihazı kullanarak daha kolay sigarayı bırakabilmişlerdir. Elektronik sigara kullananlar psikolojik olarak sürece adapte olduğu için, düzenli kullanım ile daha çabuk bırakmışlardır. İradesine hakim olmakta zorluk çeken insanlar ikide birde gerçek sigaraya el attığında, elektronik sigarayı kullanmaları daha faydalıdır. En azından binlerce çeşit kanserojen madde içeren dumana maruz kalmazlar. Türkiye’de son yıllarda alınan dumansız hava sahası projesi gereği kapalı alanlarda sigara içmek yasaktır. Ancak elektronik sigara ile duman yerine havaya buhar yayıldığı için, hiç kimseye zarar verilmediğinden dolayı, dilediğiniz kapalı alanda sigarayı bırakma sürecinde rahatlıkla bu cihazı kullanabilirsiniz. Herhangi bir cezai yaptırım uygulanmamaktadır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Natura Elektronik Sigara Likiti

Elektronik Sigara ve E-likitler için öneriler

SİGARA YAVAŞ YAVAŞ ÖLDÜRÜR, SİGARAYI BIRAKIN