Elektronik Sigara Likitleri Hakkında

Elektronik Sigara Likitleri Hakkında

Sigaranın büyük kitlelerce kullanımı neticesinde her şeyde olduğu gibi bu konuda da teknolojiden yararlanılmış ve elektronik sigaradenilen teknolojik sigara ürünleri üretilmeye başlanmıştır.
Normal sigaranın bazı bileşenlerini içerse de yeni gelişmelerle normal sigaraya göre çok daha haz uyandırabilecek şekilde üretimi gerçekleştirilmeye başlanmıştır.
Elektronik sigaralar birçok ülke tarafından tartışılmaya başlanıştır. Kimi ülkeler sigara piyasasında durgunluk oluşturacağı endişesiyle satışının yasaklanmasını isterken kimisi de insan sağlığına gerçekten zararları olduğunu düşünerek yasaklanmasından taraftar olmuşlardır.
Sonuç olarak sigaranın sağlığa olan etkilerini bilmeyen yoktur ve bilerek içildiği için yapılan yasaklamaların sigarayı tamamen ortadan kaldırması konusunda caydırıcı bir etkisi olmayacaktır.
Elektronik Sigaradaki Kullanılan Maddeler Nelerdir?
Sigara piyasasında gündeme oturan elektronik sigara likitleri içerisindeki, temel maddeler glikojen içeren sıvı madde ve nikotin alımıdır.
Tartışmaların asıl konusu olan madde gliserin içerikli sıvı maddedir. Gliserinin temel özelliğine bakıldığında korkulanın aksine gıda ve kozmetikte kullanılan faydalı bir madde olduğu tespit edilmiştir. Fakat buradaki hassas nokta bu cihazdaki yanlış ve bilinçsiz kullanımıdır.
Glikojen maddesi hafif şeker içeren bir maddedir ve çözünebilme özelliği vardır. Bu özelliğinden dolayı oluşan dumanın çok daha fazla olmasına sebep olur. Bu durumda sigara içenlere haz ve keyif verir. Çıkan duman konusunda sağlığa zararlı bir şey tespit edilmese de buradaki gliserin miktarının çok veya eksik alımının kanserojen oluşturacağı tespit edilmiştir. Bu cihazlardaki korkulan kısım budur.
Bunun dışında nikotin alımında da ciddi anlamda sıkıntılar oluşabileceği tartışılmaktadır. Nikotin alımı için kartuş denilen kısımda belli bir kısım olmadığı için nikotin miktarı ayarlanamamaktadır ve bu da yüksek düzeyde nikotin alımına sebep olabilmektedir. Bunun sonucunda da ciddi akciğer rahatsızlığı, nefes alımında zorluk gibi rahatsızlıklar olabilmektedir.
İşin manevi boyutu da ayrı bir konudur. Bu cihaz sayesinde çocukların sigaraya bağımlılığının artabileceği de başka bir tartışma konusudur.
Elektronik Sigara Likitleri Satan Markalar
Dekang, Natura, İtalyan Liqua Likit, Flavour Art gibi markalar elektronik sigara likitleri satan markalardır.
Bu markalar çeşitli tatlandırıcı aromalar kullanarak istenilen damak zevkine göre tatlandırıcı ürünler kullanmaktadırlar. Meyve, vanilya, çikolata aromalı, enerji katan tatlandırıcı gibi pek çok tatlandırıcılar bulunmaktadır.
Ayrıca elektronik sigara parçaları ve tüm malzemelerinin satışını da yaparak bu ürünü satmaktadırlar.
Elektronik Sigara Ürününün Kullanımı Bazı Kişiler İçin Sakıncalı Olabilir
Özellikle hamilelerin, ciddi kronik rahatsızlığı olanların ve bunun gibi hastalıkları olanlar için elektronik sigara ürünü kullanımı diğer sigaralar gibi risk oluşturabilir.
Nikotin miktarını dengeleyememek yüzünden solunum yolu hastalıkları, akciğer hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkların yanı sıra glikojen kullanımının dengesizliğinden dolayı da kanser riski oluşabilir.
Bu ürünü kullanmak özellikle yeni yetişme çağındaki gençlerde sigara gibi kötü alışkanlıklarının kazanmasında etkili olabileceği için çocuk yaştaki kullanıcılara yasak edilmesi en doğrusu olabilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Natura Elektronik Sigara Likiti

Elektronik Sigara ve E-likitler için öneriler

SİGARA YAVAŞ YAVAŞ ÖLDÜRÜR, SİGARAYI BIRAKIN