Elektronik Sigara Konusunda Tartışmalar

Elektronik Sigara Konusunda Tartışmalar
Eelktronik sigaralar piyasaya sürülmesi ve geliştirilmesinden bu yana tartışalan durumlar bulunmaktadır. normal sigaraya karşıt olarak tasarlanan e- sigaralar için gerçekçi bir araştırma sonuçları bulunmaması sebebi ile  e- sigara konusunda tartışmalar sürmeye devam etmektedir. Peki e- sigara hakkında yapılan tartışmalar hangi konuları kapsamaktadır? bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.
E –sigaralar hakkında yapılan tartışmalardan ilki bu çeşit sigaranın hiç bir zararı olmasa da sigara içmeyi özendirdiği ve vazgeçmeye yönelik yapılmış bir çalışma olmadığı için söz konusu olarak ttartışmaya açılmaktadır.
Bu konuyu destekleyen hareket ise e- sigaraları kullaım sırasında bağımlılıktan kaçınılsa bile sigara içmek içn hareketleri yapmaya devam etme söz konusu nedeni iledir. Sigara içmeye devam etmek nlamına gelen bu hareket bazı kesimlerce olumsuz eleştirirler maruz bırakılmaktadır.
Özellikle hava çekme ve el, dudak alışkanlığını ortadan kaldırmaya yaramadığı için bu sigaraların tasarlanması eleştririlmektedir.

Sigara Simülatörü
E – sigara olarak tasarlanan ve piyasada kullanımda bulunan sigaralar dijital bir cihaz olup yapısı itibari ile sigarasimülatörü olarak adlandırılmaktadır. Simülatör olaark kullanılan e – sigaralar tamamı ile normal sigaranın yerini tutmamaktadır.
Sadece yapısı itibari ve kullanımı itibari ile simülatörü olan bu sigaralar, normal sigaranın sağladığı hiçbir etkiyi sağlamamaktadırlar. Zaten tasarlanma amacı ile e – sigaralar normal sigaraların varlığını ortadan kaldırmak için yapılmıştır.
E – Sigara Hakkında Yapılan Araştırmalar
Normal sigaraya  etkilerini ortadan kaldırmak amacı ile tasarlanmış  e- sigaralar hakkında yapılmış detaylı bir araştıma bulunmamaktadır. Bu nedenle e- sigaralar bakış açısı ön yargılı olabilmektedir.
Dijital bir cihaz olan e– sigara hakkında yapılan araştırmalar küçük çaplı ve sayıları birkaç tane olması itibari ile fazla bir dikkat çekmemektedir. Ancak  Uspstf kurulumu taraından yapılan  araştırmaya göre e- sigaranın normal sigaraya göre aynı derecede zarar verdiği ortaya çıkmıştır.

Ancak dediğimiz gibi bu konuda titiz yapılan bir araştırma mevcut olmamakla birlikte net sonuçların varlığının bulunduğunu söylememiz doğru  olmayacaktır. Yine sadece bir araştırma şirketini baz alarak doğru sonuca ulaşmamız mümkün bir durumu  sağlamayacaktır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Natura Elektronik Sigara Likiti

Elektronik Sigara ve E-likitler için öneriler

SİGARA YAVAŞ YAVAŞ ÖLDÜRÜR, SİGARAYI BIRAKIN